Bitcoin ile milyoner olan Erik Finman

Bitcoin milyoneri Erik Finman'in size ilham olacak hikayesi!


Özellikle son 1 senede BitCoin, ilgili-ilgisiz herkesin dikkatini çekmiş durumda. Kimileri sanal bir para birimi olan bitcoin’in bütünüyle düzmece olduğunu düşünse de, özellikle ülke dışında Bitcoin sayesinde dolar milyoneri olanların sayısı gün geçtikçe artmakta.

Gelin hep beraber Erik Finman’in hikayesini okuyalım!

Daha 15 yaşındayken okuldan ve öğretmenlerinden nefret eden Finman, okula gitmek yerine ailesiyle özel bir anlaşma yapıp girişimci olma yolunu seçti. Ailesinden aldığı 1000 doları Bitcoin yatırımıyla birlikte kısa bir süre içerisinde 100 bin dolar yapan Finman’ın bir sonraki yatırımı ise öğrencilerin okula gitmeden online olarak ders çalışacağı bir platform oluşturmak oldu… Şu an 18 yaşında olan Finman şu anda dünyanın en genç milyonerleri arasındaki yerini aldı bile..

12 yaşındayken okulda aldığı eğitimden mesut olmayan Erik Finman, ailesiyle bir anlaşma yaptı. 18 yaşına geldiğinde kendi yatırımlarıyla 1 milyon dolar kazandığı takdirde, ailesinden üniversiteye gönderilmeme sözü aldı.

Genç adam, öğretmenlerinin negatif tutumlarından ve sinir bozucu tavırlarından bıktığı için bu anlaşmayı yaptığını söylüyor. Söylediğine göre öğretmenleri ona okulu bırakmasını ve McDonald’s’ta çalışmasını öğütlemiş. Standford Üniversitesi’nden doktora sahibi olan ve kendi tabiriyle Kardashian ailesinin Elon Musk sürümü dediği anne ve babası önce bu teklife sıcak bakmamış.

12 dolardan 100 adet Bitcoin almış

Ancak erkek çocuklarının elindeki parayı iyi değerlendirdiğini görünce iddiayı kabul etmiş. Finman, daha 12 yaşındayken ailesinin verdiği 1000 dolar parayla ilk yatırımını dijital para birimi Bitcoin’e yapmış.

2011 yılında değeri birim başına 12 dolar olan Bitcoin’den takriben 100 adet alan Erik Finman, iki senede varlığını 100 kat artırarak ilk vurgununu yapıyor. 2013’te 1200 dolara fırlayan Bitcoin’lerini 100 bin dolardan fazla bir paraya satan Finman’ın sonraki girişimi ise oldukça ilginç.

Önemli isimlerle tanışıyor

Botangle isimli şirketiyle, kendisi gibi öğretmenlerinden ve eğitimden memnun olmayanlar için kurduğu girişime 100 bin dolar yatırmış. Botangle’ın gördüğü ilgi karşısında yatırımını büyütmek isteyen Finman, riziko anaparası bulabilmek için teknolojinin kalbi Silikon Vadisi’nin yolunu tutmaya karar vermiş.

Silikon Vadisi’nde tanıştığı ilk insanlardan biri ise bilinen kişi içerik paylaşım platformu Reddit’in kurucusu Alexis Ohanian. Forbes Mecmuası Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes da Finman’ın arayış içerisindeyken tanıştığı önemli isimlerden.

Bitcoin değerlendi o kazandı

Genç girişimci bu dönemde yaşadığı en büyük zorluğun 15 yaşında olduğu için ciddiye alınmamak olduğunu belirtiyor. Hem de üst düzey bir Uber yöneticisi kendisinin cesaretini kırmak ve girişimini işe yaramaz olarak göstermek için oldukça çaba harcamış. Finman yine de vazgeçmeyerek Ocak 2015’te Botangle teknolojisini 100 bin dolar ya da 300 BitCoin karşılığında (60 bin dolar) almak isteyen bir yatırımcı bulmuş.

Erik Finman, dolar cinsinden daha fazla nakit almak yerine birim değeri 200 dolara inen Bitcoin teklifini kabul etmiş. Finman, ailesi başta olmak üzere daha fazla parayı kabul etmemesiyle alakalı tenkitleri teklifi satıştan ziyade yatırım olarak gördüğünü söyleyerek yanıtlıyor.

O gün aldığı 300 bin Bitcoin’e diğer yatırımlarıyla beraber 103 daha ilave etmeyi başaran Erik Finman’ın varlıklarını Bitcoin’in değerinin 2500 doları geçmesiyle milyon doları aştı. 18 yaşında 1.09 milyon dolar servete ulaşan Erik Finman ailesiyle girdiği iddiayı da kazandı ve liseyi dahi bitirmeden okulu bıraktı. Erik Finman’ın hâlen lise maharetlerinin kazandığını gösteren GDE diploması bulunmuyor.

Yeni işi NASA’da danışmanlık

16 yaşında John Hopkins’te yazılım mühendisliğine kabul edilen kardeşi Scott, 15 yaşında Carnegie Melon’da robotik bilimler okuduktan sonra MIT’de doktora yapan diğer kardeşi Ross’un yanında o bir liseli dahi değil. Ancak Erik Finman muvaffakiyet hikâyesiyle önemli mecmuaların kapaklarını çoktan süslemeye başladı.

Erik Finman şu anda NASA’nın yeni roket fırlatma projesi ELaNa programında danışman olarak çalışıyor. “Eğitim sistemi bu haliyle kimseye hiçbir şey katmıyor. Asla önermiyorum.” diyerek okula geri dönmemekte ısrarlı. Bitcoin’in değerinin de 100 bin ile 1 milyon dolar arasında bir düzeye ulaşacağında ısrarcı.

Erik Finman artık sadece kendisinin değil ailesinin finansal yatırımlarını da yönetiyor ve önemli kişilere bu konuda danışmanlık vermeye başladı.18 yaşında olan genç milyoner dünyanın çeşitli yerlerinde konferanslar vermeye devam ediyor.

Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
2
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Zekice Zekice
33
Zekice
Süper! Süper!
9
Süper!
Oyhşş Oyhşş
4
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
4
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
12
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
7
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin ile milyoner olan Erik Finman