MEB Kazanım Testleri ve Kazanım Kavrama Testleri 2022-2023


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan ve çocuklarınızı geleceğe hazırlamanıza yardımcı olan, MEB Kazanım Testleri ve ölçme değerlendirme testleri, birbirinden farklı özelliklerle sizlere sunulur. Genel olarak bu testler;

  • Beceri Temelli Testler,
  • Kazanım Kavrama Testleri,
  • Tekrar Testleri gibi kategoriler altında sınıflandırılır.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere destek olan ve okul derslerine fayda sağlayan bu testler, her sınıf için müfredata uygun şekilde oluşturulur. Bu soruların her biri MEB tarafından özenle hazırlanır. Özgün ve orijinal yapıda olan bu ürünler, öğrencilerin ve velilerin de beğenisini toplar. Oldukça talep gören bu tarz beceri ve kazanım testleri, öğrencilerin okul hayatındaki performansında olumlu etki gösterir ve verimli çalışmalarına yardımcı olur.

MEB Kazanım Testlerine Nasıl Ulaşılır?

Okul derslerine ve sınavlarına çalışan öğrencilerin yanı sıra, YKS gibi sınavlara hazırlanan adayların da kesinlikle çözmesi tavsiye edilen bu kazanım değerlendirme testleri, ücretsiz olarak MEB’in web sitesinde yayınlanır. Bu sayede isteyen herkes sadece birkaç tıklama ile bu faydalı MEB ölçme değerlendirme testlerine saniyeler içerisinde ulaşabilir. Beceri temelli testler 5, 6 ve 7. sınıflar için oluşturulurken, kazanım kavrama testleri 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için özel olarak hazırlanır.

MEB ve EBA Ölçme Değerlendirme Testlerinin Önemi

MEB tarafından hazırlanan kazanım testleri ve beceri temelli testler, genel olarak öğrencilerin konuyla ilgili hâkimiyeti hakkında fikir edinmenizi sağlar. Bu soruların her biri temel düzeyde;

  • Tanım,
  • Bilgi,
  • Beceri gerektirir.

Bu nedenle öğrencilerin konu çalışmalarını tamamladıktan sonra, edindikleri veriler konusunda kendilerini sorgulamalarına yarayan bu yardımcı testler, MEB tarafından güncel müfredata uygun şekilde hazırlanır ve sizlere ücretsiz olarak kendi web sitelerinde sunulur. Bu tarz konular üzerindeki genel hakimiyeti ölçmeye yarayan sorular, farklı şekillerde hazırlanarak sizlere sunulur. Bunlar arasında detaylı soru tipleri de bulunabilir. Bu sorular öğrencilerin hem kazanımını hem de kavrama seviyesini değerlendirir. Böylece konu çalışmalarından yeterince verim alınıp alınmadığı anlaşılır. Konular üzerinde öğrencinin hakimiyetini arttırması için bolca pratik yapılması ve farklı kaynaklardan soru çözülmesi gerekir. Böylece öğrencilerin temeli sağlam şekilde atılır ve geleceğe çok daha emin adımlarla ilerlemesi sağlanır.

 

meb kazanım testleri
meb kazanım testleri

MEB Kazanım Testleri ile Öğrenciler Çok Daha Başarılı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sınıf öğrencileri için farklı derslerde kazanım testleri hazırlanır. Her ders için ayrı ayrı oluşturulan bu tarz EBA testleri, öğrencilerin kazanımlarını ölçmeye yöneliktir. Sınıfların tamamı için hazırlanan farklı derslerdeki bu testlerin sayısı sınıfa ve derse bağlı olarak değişiklik gösterir.

MEB resmi web sitesi üzerinden bu kazanım kavrama testlerine saniyeler içerisinde ulaşabilir ve indirme işlemi yaparak çözüm işlemi için hazırlık yapabilirsiniz. MEB kazanım testleri güncel müfredatta yer alan bilgilere uygun şekilde hazırlanır. Bu sayede öğrencilerin müfredatta yer alan konular üzerindeki hakimiyeti anlaşılır.

Kazanım kavrama testleri, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar olan müfredatları kapsar. Aynı zamanda mezunlar için de özel olarak bu kazanım testlerinden hazırlanır. Dilediğiniz zaman bu testlere erişim sağlayabilir ve soruları bir an önce çözmeye başlayabilirsiniz.

MEB Ölçme Değerlendirme Testlerinin Temel Amacı

MEB tarafından hazırlanan ölçme değerlendirme testleri öğrencilerin yıl boyunca üniteler üzerinden edindikleri kazanımın düzeyini belirlemeyi amaçlar. Kazanım kavrama testleri, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar olan müfredat konularını kapsar. Hatta mezunlar için bile hazırlanan kazanım testleri bulunur. Bu tarz testler sadece okul derslerinin iyileşmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda, 8. sınıf öğrencileri için birinci ve ikinci dönem yapılan merkezi ortak sınavlara hazırlık ya da 12. sınıf ve mezun öğrenciler için üniversite sınavlarına hazırlık sürecine olumlu katkıda bulunur.

Web sitesi üzerinden PDF formatında indirebileceğiniz testlerdeki soruların içerisinde çözüm videoları da mevcuttur. Bu sayede öğrenciler soru çözerken, eksik oldukları konularda kendilerini geliştirebilir ve çok daha yüksek performans gösterebilir. Bu soruların ticari amaçla kullanılmaması adına, kaynak gösterilmeden yayınlanması ya da çoğaltılması yasaktır.

5, 6 ve 7. Sınıflar İçin Beceri Temelli Testleri Ücretsiz İndirin

Beceri temelli testler 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri için hazırlanır ve MEB’in resmi web sitesinde isteyen herkese ücretsiz olarak indirme fırsatı sunulur. Eğer siz de bu fırsattan yararlanmak isterseniz, bu testleri indirebilir ve çocuğunuzun bu testleri çözmesini sağlayabilirsiniz. Testlere bu linklerden doğrudan ulaşabilirsiniz:

Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde hazırlanan bu testler, çocuğunuz için oldukça faydalıdır.

6. sınıf öğrencileri için hazırlanan bu testler; Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde hazırlanır. Bunların her biri çocuğunuzun kendisini geliştirmesine ve okul derslerinde daha verimli olmasına katkıda bulunur.

Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde farklı sayılarda testlere buradan ulaşabilir ve ücretsiz olarak indirerek çocuğunuzun uygulamasını sağlayabilirsiniz.

MEB Kazanım Kavrama Testleri ile Öğrencilerin Konulara Hâkimiyetini Ölçün

MEB tarafından büyük bir itina ve hazırlanan kazanım testleri pek çok farklı sınıf öğrencileri için ayrı ayrı sizlere sunulur. Bu sayede ihtiyacınız olan testlere kolaylıkla ulaşabilir ve ücretsiz olarak indirerek öğrencilerin konulara olan hâkimiyetini ölçebilirsiniz. Bu testlere ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

Bu testlerin yanı sıra; 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için tekrar testleri mevcuttur. Ayrıca 2018-2019 ve 2019-2020 öğretim yıllarına ait soru arşivlerine ulaşabilirsiniz. Son olarak ölçme ve değerlendirme merkezleri tarafından hazırlanan çalışma sorularına rahatlıkla ulaşabilir ve bu sorulardan faydalanarak öğrencilerin çok daha yüksek performans göstermesine yardımcı olabilirsiniz.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
5
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
10
Üzüldüm
Zekice Zekice
9
Zekice
Süper! Süper!
14
Süper!
Oyhşş Oyhşş
4
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
11
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
17
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
5
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MEB Kazanım Testleri ve Kazanım Kavrama Testleri 2022-2023