EBA Kurs Öğrenci ve Öğretmen Girişi ve EBA Uzaktan Eğitim


Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere yardımcı olmak ve gelişimlerini hızlandırmak amacıyla “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” hazırlanır. DYK olarak da adlandırılan bu kurslar için hem öğretmen hem de öğrenci başvuruları yapılır.

Her zaman öğrencilerin yararına olan bu tarz destek kurslarına başvuru süreci için belirlenen tarihler geçerli olur. EBA’da e-kurs modülü üzerinden gerçekleştirilen bu başvurular için EBA kurs girişinin yapılması gerekir.

Eğitim Bilişim Ağı” olarak bilinen EBA, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan eğitim amaçlı içerik ağıdır. Bakanlığa bağlı olan bu ağ üzerinden üyelik ve giriş işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri bakanlığın resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla yapılır. Buradan e-kurs modülüne giriş yaparak, kayıt işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

EBA’ya Nasıl Üye Olunur? (Hesap Oluşturma)

Öğretmenleri ve öğrencileri heyecanlandıran “Destekleme ve Yetiştirme Kursları”, Bakanlık tarafından hazırlanarak sizlere sunulur. 2020-2021 eğitim öğretim yılı için yayınlanan DYK takvimini rahatlıkla inceleyebilirsiniz. EBA ana sayfa üzerinden birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu kurslardan faydalanmak için öncelikle EBA’ya üye olmanız gerekir. Üyelik süreci oldukça basittir:

  • Öncelikle EBA giriş sayfasına gelmelisiniz.
  • Burada alt bölümde öğrenci, öğretmen ve veli için ayrı seçenekler mevcuttur. Eğer öğrenciyseniz buraya tıklamalısınız. Bununla birlikte öğretmen ya da veli iseniz diğer seçeneklere tıklamanız gerekir.
  • Öğretmen ya da veli bölümünde karekod oluşturarak üye olurken, öğrenci kısmında “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıklanması yeterlidir.
  • Buraya size hatırlatma yapılır. Velinin cep telefonuna giriş şifresinin SMS olarak gönderildiği ifade edilir ve mesajları kontrol etmeniz istenir. İsterseniz burada size gönderilen şifreyi girmek istediğinizi belirtebilirsiniz, isterseniz yeni şifre talep edebilirsiniz.
  • Yeni şifre oluşumu için TC numara, öğrenci numarası ve Nüfus cüzdan seri no bilgileri talep edilir. Ardından şifre tekrar oluşturularak ilgili cep telefonuna SMS olarak gönderilir.

Veli ya da öğretmenin ise giriş yaparken telefonundan karekodu okutması yeterlidir. İstenirse karekod oluşturma işlemi de yapılabilir.

EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

Öğrenciler pek çok farklı şekilde EBA sistemine öğrenci giriş işlemi yapabilir. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Özel okulda okuyan öğrenciler e-okul şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapabilir.
  • Devlet okullarında yer alan öğrenciler mebbis şifrelerini kullanarak sistemde işlem yapabilir.
  • Açıköğretim öğrencileri ise açıköğretim şifreleriyle giriş işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

EBA Öğretmen Girişi Adresi

Özellikle Coronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitim başlatıldığı için hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin EBA sistemine girişi kaçınılmaz hale gelir. EBA sistemine öğretmen giriş işlemlerinde karekod okutulur. Bu sayede pratik şekilde giriş yapılır ve ekran üzerinden dersler kolaylıkla takip edilir.

Mebbis kaydı olan öğretmenlerin tamamı e-devlet şifrelerini kullanarak da EBA’ya giriş yapabilir. Ayrıca özel okulda çalışan öğretmenler ile ücretli öğretmenler EBA online derslere e-okul şifrelerini kullanarak giriş yapabilir.

EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA girişi işlemlerinin yapılabilmesi için şifre alınması gerekir. Eğer elinizde şifre yoksa, e-okul bilgileri üzerinden kolaylıkla hesap oluşturabilir ve şifre alabilirsiniz. Şifre oluşturma işlemi için güvenlik kodu, TC kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı seri no veya cilt no bilgilerini doldurmanız gerekir. Ardından giriş yap butonuna tıklayarak yeni şifrenizi cep telefonuna gelen SMS üzerinden öğrenebilirsiniz.

EBA Şifremi Unuttum

EBA şifrenizi unuttuğunuzda şifremi unuttum butonuna tıklayarak gerekli bilgileri doldurmanız gerekir. Buraya sizden istenen TC kimlik numaranızı yazmanız gerekir. Ardından doğrulama işlemini yapmanız için e posta ya da cep telefonu yöntemlerinden birini seçmelisiniz. Ayrıca güvenlik kodunu girmeniz gerekir. Bu sayede yeni şifrenize kolaylıkla kavuşabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

EBA Uygulaması Nasıl İndirilir?

EBA uygulaması akıllı telefonlara kolaylıkla indirilebilir. Bunun için yapmanız tek şey uygulama marketlerinden EBA uygulamasını bularak indirme işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu sayede mobil cihazınız üzerinden istediğiniz her an istediğiniz yerden EBA adresinde sunulan içeriklere ulaşabilirsiniz. Uygulama üzerinden video, görsel, ses, dergi, kitap gibi içerikleri rahatlıkla indirebilirsiniz. EBA uygulamasını indirmek için öncelikle işletim sistemine göre Google play store ya da Apple Store üzerinden işlem yapabilirsiniz.

EBA Uzaktan Eğitim Canlı Yayın Adresi

EBA üzerinden canlı derslere katılmak için öncelikle sistemdeki hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Canlı derslere göz atmak için ana sayfa üzerinde sağ tarafta yer alan “Canlı Dersim Var mı” butonuna tıklayarak sınıf bazlı mevcut canlı dersleri görebilirsiniz. Ayrıca hesabınıza giriş yaptığınızda canlı derslere takvim alanından ya da bildirimlerden göz atabilirsiniz. Buna ek olarak sol menüde bulunan “Canlı Dersler” butonuna tıklayarak ilgili alana ulaşabilirsiniz. Böylece güncel canlı dersleri rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

EBA Kazanım Testlerine Nasıl Ulaşırım?

Öğrencilerin süre kullanımını ve bilgi durumunu ölçmesine yarayan pek çok kazanım testini bünyesinde bulunduran EBA, öğrencilerin zayıf olduğu konuları belirlemesine yardımcı olur. MEB tarafından hazırlanarak ücretsiz olarak sunulur. Farklı sınıflar için özel olarak hazırlanan bu testler, geniş bir yelpazede hazırlanır. Videolu ve resimli kaynakların da yer aldığı bu testler, düzenli olarak güncellenir. Bu testlere EBA üzerinden hesabınıza giriş yaparak ulaşabileceğiniz gibi, MEB üzerinden de kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. 5. sınıftan 12. sınıfa kadar çok sayıda sınıfa özel farklı derslerde hazırlanan kazanım testleri, öğrencilerin hayatını kolaylaştırır. Ayrıca bu testlerin cevap anahtarları ilerleyen zaman içerisinde güncellenir. Çözümler öğretmenler tarafından sisteme eklenir.

EBA Ders Kitapları

EBA’ya giriş yaptığınızda sizlere sunulan içerikleri rahatlıkla indirebilirsiniz. Her ders için birbirinden farklı kaynaklar mevcuttur. İstediğiniz zaman EBA ders kitapları arasından dilediğinizi indirebilir ve yeniliklerden haberdar olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin kendi giriş ekranları üzerinden kolaylıkla ulaştıkları bu kitaplara erişim için ihtiyacınız olan tek şey internettir. Elinizin altında internet olduğu sürece bu ders kitapları her daim yanınızdadır.

EBA Videoları

Modern çağın ve dinamik yaşam şartları eğitim alanında da değişim ve gelişim yaşanmasına neden olur. MEB tarafından titizlikle hazırlanan EBA uygulaması, genç neslin ihtiyaçlarına yönelik oldukça başarılı çözümler üretir. Özellikle çok çeşitli alanlarda hazırlanan EBA videoları, öğrencilerin en iyi şekilde yetiştirilmesine yardımcı olur. Sürekli yenilenen ve güncellenen sistem, birbirinden eğitici videolarıyla büyük beğeni toplar.

EBA Oyunları

MEB tarafından hazırlanan ve öğrencilere ücretsiz olarak sunulan EBA oyunları, çocukların gelişimi için oldukça eğitseldir. Öğrencilerin eğitimine katkıda bulunan bu tarz oyunlar, daha nitelikli bir sistemin oluşmasına destek olur. İstediğiniz zaman EBA’ya giriş yaparak bu oyunları deneyimleyen çocuklar, hem keyifli zaman geçirir hem de oldukça etkili çalışma gerçekleştirir.

EBA Testleri

EBA kazanım testlerinin yanı sıra, çok çeşitli konularda alıştırmalara ve sınavlara bünyesinde yer veren sistem, EBA testleri ile büyük beğeni toplar. Her türlü konuda kendini deneyen ve öğrendiklerini değerlendiren öğrenciler, eksik oldukları alanları kısa sürede fark eder. Böylece bu alanlarda çalışmalar yaparak kendilerini geliştiren öğrenciler, çok daha başarılı bir geleceğe emin adımlarla ilerler. Eğitime teknolojik katkı sağlanması konusunda mükemmel adımlar atan ve verimli çözümler sunan EBA, her zaman geleceğin mimarı olan öğrencilerin yanındadır.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
4
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Zekice Zekice
7
Zekice
Süper! Süper!
12
Süper!
Oyhşş Oyhşş
7
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
11
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
4
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EBA Kurs Öğrenci ve Öğretmen Girişi ve EBA Uzaktan Eğitim