Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi


Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken ben bağda üzüm bekler, derede odun yükler iken bir varmış, bir yokmuş…….

Bir zamanlar minik bir kız varmış, Bu minik kız hep kırmızı başlıklı bir pelerin giyermiş. Bu yüzden hepimiz ona kırmızı başlıklı kız
diyormuş. Birgün minik kızın anası :
-“Anneannen hasta yaptığım kurabiyeleri ve şifalı bitkileri ona götürür müsün ? Kırmızı başlıklı kız:
-“Doğal olarak anneciğim demiş ve yola çıkmış . Anası ona tavşan ormanındaki yoldan ayrılmamasını tembih etmiş. Kırmızı başlıklı kız yolda şarkılar söyleyerek yürüyormuş. Kendi kendine de o ormana niye tavşan ormanı dediklerini asla tavşan görmediğini düşünüyormuş. Yolda rengarenk bir sürü çiçekler görmüş.

-” Biraz anneanneme çiçek toplayayım çok sevinir. ” demiş. Kırmızı başlıklı kız çiçek toplarken yoldan uzaklaştığının farkına varmamış. O sırada çalıların arkasında bir ses duymuş. Önüne bir kurt atlamış. Kırmızı başlıklı kız oldukca korkmuş ve elindeki sepeti yere düşürmüş. Kurt derhal dökülen kurabiyeleri toplayıp kırmızı başlıklı kıza iade etmiş. Kırmızı başlıklı kız kurtun bu hareketinden dolayı oldukca şaşırmış. Kurt kırmızı başlıklı kıza:
– “Nereye gidiyorsun? Küçük kız ”
-“Anneanneme gidiyorum oldukca hasta ormanın sonundaki sarı evde oturuyor. Ayrıca bana hepimiz kırmızı başlıklı kız der sende o şekilde diyebilirsin. Kurt :

-“Ben senden ilkin gidip anneannene haber veriyim sende rahat rahat çiçek topla.” demiş. Bu sırada kurt bir avcının tabanca seslerini duyup oradan firar etmiş. Kırmızı başlıklı kız kaybolduğunu anlayıp ağlamaya başlamış. Kıza yaklaşan avcı kırmızı başlıklı kızın sesini duyup yanına gelmiş.
-“Burada tek başına ne yapıyorsun minik kız burası oldukca tehlikeli bende bir süredir buralarda dolaşan bir kurtun peşindeyim.” demiş. Kırmızı başlıklı kız annesinin sözünü dinlemeyip tavşan ormanındaki yoldan ayrıldığına oldukca pişmanmış ve avcıya kurtla karşılaştığını söyleyememiş.
-“Ormanın sonunda oturan hasta anneanneme kurabiye götürüyordum. Kayboldum.”
-“Seni anneannene bırakayım o vakit demiş. Avcı. Ayrıca kurt kestirme yoldan anneannenin evine gelip kapıyı çalmış. Anneanne:

-“Kim o ?
Kurt sesini değiştirip
-” Benim anneanne kırmızı başlıklı kız sana oldukca leziz kurabiyeler ve şifalı bitkiler getirdim.” Anneanne :
-“Kapı açık güzel kızım içeri girebilirsin. ” Kurt açık olan kapıdan içeriye girmiş. Birazcık sonrasında kırmızı başlıklı kız ve avcı anneannenin evine gelmişler. Avcı kırmızı başlıklı kızı anneannesinin evine bırakıp dönmüş. Kız kapıyı çalmış içeriden anneannenin sesi gelmiş.
-“Kim o ?
-“Benim anneanne kırmızı başlıklı kız ”
-“Kapı açık güzel kızım içeri girebilirsin.

Kırmızı başlıklı kız içeriden gelen sesin anneannesinin sesine asla benzemediğini fakat hasta olduğundan sesinin bu şekilde çıkabileceğini düşünüp kapıdan içeri girmiş. Kurt anneannenin geceliğini giyip başlığını ve gözlüklerini takmış yatakta yatıyormuş. İçerisi karanlık olsun, kırmızı başlıklı kız kendisini tanımasın diye tüm perdeleri kapatmış. Kurt:
-” Buralara kadar gelip bana yiyecek getirdiğin için teşekkür ederim. Yaklaşta seni seveyim.” demiş. Kırmızı başlıklı kız sepeti kenara bırakmış fakat yatağa fazla yaklaşmamış. Şundan dolayı anneannesi ona değişik görünüyormuş.

-“Senin kolların niye bu kadar uzun anneanne” ?
-“Seni daha iyi kucaklamak için ”
-“Kulakların niçin bu kadar büyük ? Peki ”
-“Seni daha iyi duyabilmek için”
-“Gözlerin niye bu kadar devasa? Peki ”
-“Seni daha iyi görebilmek için”
-“Dişlerin niye bu kadar uzun ve sivri anneanne?

Kurt “Seni daha iyi yiyebilmek için” demiş ve yataktan fırlayıp kırmızı başlıklı kızın üzerine atlamış. Kırmızı başlıklı kız o anda onun yolda karşılaşmış olduğu kurt bulunduğunu anlayıp bağırmaya başlamış
-“İmdaaaat yardım edin. ” Avcı kırmızı başlıklı kızın bağırmalarını duyup derhal eve koşmuş ve kapıdan içeri girerek kurtu yakalamış.
-“Nihayet seni yakaladım. İste artık elimdesin.” Avcı kurtun karnını açmış ve anneanneyi kurtarmış. Kırmızı başlıklı kız avcıya teşekkür etmiş. Avcı :

-“Bir şey değil ama bir daha sakın annenin sözünden dışarı çıkma” demiş. Anneanne kırmızı başlıklı kızın getirmiş olduğu kurabiyeleri yemiş. Şifalı bitkileri kaynatıp suyunu içmiş ve derhal iyileşmiş. Kırmızı başlıklı kız bundan sonrasında kimsenin sözüne kanmayacağına dair anneannesine söz vermiş. Eve dönmek için yola çıkmış. Ormanda sevinç içinde şarkılar söyleyerek yürürken yine kurda rastlamış. Avcının ormanı temizleme cezası verdiği kurt kırmızı başlıklı kızı görünce yaptığından oldukca utanmış. Tavşan ormanı gene eskisi benzer biçimde tavşanlarla dolu cıvıl cıvıl bir orman olmuş.

Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
337
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
496
Üzüldüm
Zekice Zekice
307
Zekice
Süper! Süper!
567
Süper!
Oyhşş Oyhşş
235
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
219
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
296
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
179
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kırmızı Başlıklı Kız Hikayesi