Pinokyo Çizgi Film Türkçe Masal 13


AMP300

Pinokyo (Örneksiz adı: Le avventure di Pinocchio), İtalyan yazar Carlo Collodi’nin çocuk romanı.

Dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından birisidir.[1] Carlo Collodi’nin 1881 senesinde yazdığı ve bir çocuk gazetesinde tefrika olarak yayımladığı yaratı, görmüş olduğu ilgi üstüne 1883’te kitap olarak basıldı. Pinokyo, öncelikle tefrika edilmiş olduğu gazetenin ressamı Ugo Fleres tarafınca resimlenmiş; kitap olarak ilk baskısında ise Pinokyo’yı Enrico Mazzanti resimlemiştir.

Çocuklar düşünülerek yazılan bir roman olması bakımından zamanı bir ehemmiyet taşıyan yaratı, çağıl çocuk edebiyatının ilk örneklerindendir.[2]

Romanın bel kemiğini, “Yalan söylemek, bir çocuğun haiz olabileceği en fena huydur” ifadesi oluşturur.[2] Pinokyo, minik bir çocuğa dönüşen bir kukladır; fakat bu kukla akıllı uslu bir çocuk olma niyetine karşın, daha önceki yaramazlık, tembellik, umursamazlık ve muziplik alışkanlıklarını bırakamaz; bu alışkanlıklar onun başına olmadık işler açar.

Roman birçok kez filme alındı, sahnelendi, animasyon ile canlandırıldı. Eserin evrensel başarısı, Walt Disney’in Pinokyo’yu film kahramanı yapmasıyla (1939) daha da arttı.

Birçok yayınevi, adı bilinmeyen yazarlara “Pinokyo’nun Sırrı, Pinokyo’nun Arkadaşı, Pi­nokyo Afrika’da” benzer biçimde isimlerle pek oldukça Pinokyo kitabı yazdırmıştır.[3]

Türkçe’ye pek oldukça kez çevrilen eserin ilk çeviris 1944 senesinde Ragıp Önel tarafınca gerçekleştirildi.

Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
4
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
12
Üzüldüm
Zekice Zekice
3
Zekice
Süper! Süper!
8
Süper!
Oyhşş Oyhşş
5
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
5
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
2
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinokyo Çizgi Film Türkçe Masal 13