Şakacı Filin Öyküsü


Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kabul saman içinde bir ormanda şakacı mı şakacı bir fil yaşarmış. Bu fil çevresine şakalar yapmaya bayılır, hortumuna aldığı suyu arkadaşlarına püskürür, sonra ıslanan arkadaşlarıyla dalga geçerek eğlenirmiş. Ancak arkadaşları onun bu davranışına çok kızıyormuş. Şakacı fil ise bu görüntüyü o kadar komik buluyormuş ki kendisine kızmalarına hiç aldırmıyormuş.

Artık tüm orman şakacı filin bu halinden bıkmış usanmış ve en sonunda ona bir ders vererek bu şakaların hiç de komik olmadığını gösterme kararı almışlar. Şakacı fil uyurken arkadaşları onun hortumuna bir tıkaç takmışlar. Nefes alamayarak korkuyla uykusundan uyanan şakacı fil birden tıkacı fark etmiş. Ellerini kullanamadığı için tıkacı çıkarmak üzere burnundan nefesini vermeye başlamış. Üfledikçe üflemiş, üfledikçe üflemiş ama bu defa da hava içinden çıkamadığı için şişmeye başlamış. Hava dolmuş, dolmuş, en sonunda şişen şakacı fil gökyüzüne doğru tıpkı bir balon gibi havalanmaya başlamış. Tam bulutlara gelmek üzereyken bir anda hapşıran fil, burnundaki tıkaçtan kurtulmuş. Hava yavaş yavaş çıkmış burnundan, bizim fil de yavaşça inmiş aşağı.

Onun bu haliyle merakla izleyen arkadaşları ise yere iner inmez üşüşmüşler filin başına. ‘Bize neler çektirdiğini anla istedik. Sen eğleniyor olabilirsin ama başkalarını rahatsız ediyorsan bu komik değildir. Şimdi bizi anladın mı?’’ demişler.

Fil hem çok korkmuş hem de çok pişman olmuş. Arkadaşlarına yaptığı şakaları düşünmeye başlamış fil, kendisi eğlenirken onların ne kadar kızdığını hatırlamış. Aslında anne ve babası uyarmışlar onu ama o başkalarının ne kadar rahatsız olduğunu hiç umursamamış. Ama şimdi onları ne kadar kızdırdığını ve kırdığını anlıyor, çevresinde ne kadar kötü anıldığını fark ediyormuş. İyi ki arkadaşları ona tamamen sırtını çevirmek yerine ona dertlerini anlatmaya çalışmışlar da fil gerçeği görmüş.

Hatasını anlayan fil pişmanlıkla özür dilemiş. Bir daha aynı hataya düşmeyecek, çevresindekilere kendi eğlencesi için rahatsızlık vermeyecekmiş. Ailesinin ve arkadaşlarının uyarılarına kulak veren şakacı fil, artık akıllı fil olmuş. Arkadaşlarıyla bundan sonra hep çok güzel zaman geçiren akıllı fili herkes çok seviyormuş.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
9
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
5
Üzüldüm
Zekice Zekice
10
Zekice
Süper! Süper!
21
Süper!
Oyhşş Oyhşş
6
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
10
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
21
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
7
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şakacı Filin Öyküsü