Arkadaş Bulamayan Kirpi


Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde bir kirpi yaşarmış. Vücudu dikenlerle kaplı olan kirpi gri renkteymiş. Bizim kirpinin ormanda bir de küçük bir yuvası varmış. Kirpi sürekli evine başkalarını davet ediyor, kendine arkadaş arıyor ancak kimse onunla arkadaş olmaya yanaşmıyormuş.

Ormanda ilk önce tilkiye gidip arkadaş olmak istemiş kirpi. Ancak tilki ona ‘Benim çok güzel, yumuşacık bir kuyruğum var, senin gri vücudunda ise bir sürü diken. Seninle arkadaş olmam mümkün değil.’’ demiş. Tilki bu sözlerine çok üzülen kirpi bu defa arkadaş olmak için ayının yanına gitmiş. Ayı ise ona ‘Ben çok iri ve güçlüyüm, sense küçücük, ben seni ezerim. O nedenle arkadaş olamayız.’’ demiş. Kirpi bu defa bülbüle gitmiş ama bülbül de ‘Senin sesin güzel değil ki, sesin bile çıkmıyor’’ demiş. Kirpi arkadaş gördüğü diğer hayvanların bu sözlerine çok kırılmış, kendine arkadaş bulmak için ormanda yürümeye devam etmiş.

Yürürken kirpinin karşısına bir göl çıkmış. Kirpi de soluklanmak için oturmuş gölün kenarına. Suya eğilerek kendi yansımasına bakmış kirpi: ‘Ne güzel bir sesim var, ne güzel bir yüzüm ne de yumuşak tüylerim.’’ demiş, başlamış ağlamaya. O ağladıkça göz yaşları akmış göle. Kirpi son derece üzgün şekilde yuvasına dönmüş. Birkaç gün sonra çilek ve mantar toplamak için yeniden çıkmış evinden. Yolda yavaş yavaş yürürken birden kirpinin yanından son sürat tilki geçmiş. Kirpi şaşırıp etrafına bakarken ne görsün, tilki eli tüfekli bir avcı kovalıyormuş. Kirpi çok küçük olduğu için avcı nasılsa onu göremeyecekmiş ama bu kadarı yeterli değilmiş. Kirpi, avcıya engel olarak tilkiyi de kurtarmak istiyormuş. Kirpi hemen bir top gibi kıvrılmış, adeta bir diken yumağına dönüşmüş. Avcı ise yerde duran bu diken topuna takılıp yere düşüvermiş. Avcı ayağa kalkmış ama kirpi de tilki de çoktan kaçıp uzaklaşmış.

Kirpi topallayarak evine doğru yürümeye başlamış. Eve vardığında ise kapıda onu tilki bekliyormuş. Tilki ‘Beni o avcıdan kurtardığın için ne kadar teşekkür etsem azdır. Sen çok cesur bir hayvansın, ormandaki herkes senden kaçıyor ama sen artık benim en iyi arkadaşımsın’’ demiş. Tilki hemen koşmuş, elinde otlarla geri gelmiş, bu şifalı otları kirpinin incinen ayağına sarmış. ‘Umarım’’ demiş, ‘Sen de özrümü kabul edersin.’’

Tilki kirpinin arkadaşlığını kazanmakla kalmamış, ormandaki herkese bu durumu anlatarak herkesin kirpiyle arkadaş olmasını sağlamış. Ormandaki diğer hayvanlar görünüşüyle yargıladıkları için kirpiden özür dilemiş ve cesareti için onu tebrik ederek aralarına almışlar.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
14
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
14
Üzüldüm
Zekice Zekice
13
Zekice
Süper! Süper!
39
Süper!
Oyhşş Oyhşş
10
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
3
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
8
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
6
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkadaş Bulamayan Kirpi