Çiçekli Köy


Bir zamanlar uzak diyarların birinde çok güzel bir şehrin daha da güzel bir kasabasında çiçekli bir köy varmış. Çiçekli köyde her zaman mis kokan çiçekler yetişir, bu mis kokular diğer kasabalara kadar gidermiş. Çiçeklerin kokusu o kadar güzelmiş ki onları koklayanlar hastaysa hemen iyileşir, bebekler ağlıyorsa sakinleşirmiş. Köyde yaşayanlar çiçeklerin pembe, sarı, beyaz ve daha nice renklerini hayranlıkla izlerle, mis kokuların keyfini çıkarırlarmış. Haliyle tüm köy halkı huzur ve mutluluk içinde yaşıyor, hiç öfke, nefret veya yalan ne bilmiyorlarmış. Köyün güzel kokusu ve çiçeklerin renkleri herkese enerji veriyor, tüm halk birbiriyle dayanışma içinde ve güzel duygularla yaşıyormuş. Kim bilir, belki çiçekler güzel koktuğu için insanlar iyi oluyor, belki de insanların iyiliğinden çiçekler bir başka kokuyormuş.

Günlerden bir gün bu köye oralı olmayan, yabancı memleketten bir aile gelmiş. İki küçük çocuğu olan bu aile boş bir eve yerleşip köyde yaşamaya başlamış. Ancak daha birkaç gün geçmeden bu ailenin oturduğu evin bahçesindeki çiçekler tüm güzel kokularını kaybetmişler. Köylüler ise bu durumu bir türlü anlayamıyor,  güzel kokularından eser kalmayan çiçeklere şaşkınlıkla bakıyorlarmış. Köyün bilge yaşlısı ise çiçeklerin neden o mis kokularını kaybettiğini anlamış. Evdeki küçük çocuklar yalan söylüyorlar, oysa köylüler yalan nedir hiç bilmiyorlarmış. Gelen ailenin çocukları yalanlarını çevrelerine yaymaya, köydeki diğer çocuklara da yalan söylemeyi öğretmeye başlamışlar. Ne zaman bir çocuk söylese bir çiçek kokusunu kaybediyormuş. Çünkü çiçekler insanların yalan söylediğinde ağızlarından çıkan kötü kokuyu hemen alıyorlar ve etkileniyorlarmış. Yalan söylendikçe çıkan bu kötü koku, çiçeklerin de güzel kokusunun önüne geçiyormuş.

Yaşlı bilge köye yeni gelen aileyle tanışmaya ve onlara yalanın kötülüklerini anlatarak sorunu çözmeye karar vermiş. Renkleri solan, kokuları kaybolan, kuru çiçeklerden bir demet yapmış bilge. Ailenin evine gitmiş ve kapıyı açan anneye çiçekleri uzatmış. Kadıncağız neye uğradığını şaşırmış ‘Buyurun, içeri gelin’’ demiş. Hemen girmiş konuya yaşlı bilge, demiş ki: ‘Köydeki çiçekler çürüyüp etrafa kötü kokular salıyorlar. Bunun nedeni ise yalan söylemektir, çünkü çiçekler artık yalan insanların yaydığı kötü kokuları yayıyorlar.’’

Bilgenin sözleri üzerine tüm gerçekleri anlayan aile çok üzülmüş, çok mahcup olmuş. Çevrelerine ne kadar kötü göründüklerini, ne kadar zarar verdiklerini fark edip çocuklarına yalan öğrettikleri için özür dilemişler. Ne çocuklar ne de aileleri bir daha yalan söylememeyi tercih etmiş. Çiçeklerse eski güzel kokularına kavuşup tüm köyü mis aromalarla donatmaya devam etmişler.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
14
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
3
Üzüldüm
Zekice Zekice
9
Zekice
Süper! Süper!
16
Süper!
Oyhşş Oyhşş
8
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
2
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
4
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
5
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çiçekli Köy