Çirkin Ördek Yavrusu Masalı


Anne ördek, güzel bir günün başlangıcında çok mutluydu. Çünkü o gün kuluçkada beklediği yumurtalardan yavruları çıkacaktı.

Biri dışında bütün yumurtalar çatlamış ve yavrular çıkmıştı. Anne ördek, çatlamayan yumurtanın başında uzun süre bekledi. Sonunda son yumurta da çatlamış ve içindeki yavru çıkmıştı.

Fakat bu yavru, öteki yavrulara hiç mi hiç benzemiyordu. Çok çirkindi. Anne ördek, öteki yavruları sevecenlikle kucakladı, ama onu orada yalnız bıraktı.

Öteki kardeşleri çirkin olduğu için onu oyunlarına almadılar, onunla dalga geçtiler. Anne ördek de onu hiç sevmedi.

Çok yanlış olan bu davranış, zavallı çirkin ördek yavrusunu çok üzdü. Bir sabah annesi ve kardeşleri uyanmadan evden kaçtı.

Bir süre, çevresini inceleyerek dolaştı. Birçok çeşit kuş gördü. Fakat bu kuşların hiç biri kendisi gibi çirkin değildi.

Daha sonra göle ulaştı ve yaban ördeklerini izlemeye başladı. İşte, tam bu sırada, bir avcının silâhından çıkan kurşunlarla yerinden sıçradı. Ölen yaban ördeklerini görünce çok üzüldü. Avcının kendisini de öldürmemesi için sazların içine saklandı.

Bu arada avcının köpeği çirkin ördek yavrusunun bulunduğu yere geldi. Ördeğin çirkinliği köpeği korkuttu. Köpek hızla oradan uzaklaştı.

Çirkin ördek yavrusu, bu olaya çok üzüldü. Kendi kendine, “Eminim bir gün mutlaka bana benzeyen birileriyle karşılaşacağım ve onlar beni çok sevecekler” diye düşündü.

Çirkin ördek yavrusu, birkaç gün boyunca kendine benzer birilerini bulmak için yürüdü. Sonunda çok yoruldu ve acıktı. Soğuktan da tir tir titremeye başladı.

Onu, bu haldeyken ormana odun kesmeye gelen bir oduncunun çocukları buldular. Çocuklar, hemen ördeği alıp evlerine götürdüler. Onun karnını güzelce doyurdular ve onu sobanın yanında ısıttılar.

Çocuklar, çirkin ördek yavrusunu çok sevdiler. Onunla oyunlar oynadılar. Ama evin kedisi Tekir, onu hiç sevmedi. Çocuklar hep onunla ilgilendikleri için de onu çok kıskandı. Bir plân yapıp onu evden kovdurmaya karar verdi.

Yaramaz kedi Tekir, evde kimsenin olmadığı bir anda bir kova dolusu sütü yere döktü. Oduncu, karısı ve çocuklar eve döndüklerinde herkes sütü çirkin ördek yavrusunun döktüğünü zannetti.

Bunun üzerine oduncunun karısı, çirkin ördek yavrusunu evden kovdu. Çocuklar annelerine çok yalvardılar. Fakat onu bu fikrinden vazgeçiremediler.

Çirkin ördek yavrusu, yine dışarıda, ormanda yaşamaya başladı.

Çirkin ördek yavrusu, kendisini sevebilecek birilerini ararken bir göl kıyısına ulaştı. Gölde çeşit çeşit kuş vardı. Ama kuşlardan bir çeşidi onun dikkatini çekti. O kuğuydu.

Çirkin ördek yavrusu, uzun uzun göldeki kuğuları seyretti. Onların bembeyaz tüyleri ve incecik boyunları onu büyüledi.

Daha sonra su içmek için göle eğildi. Eğilince, suda gördüğü görüntüsü onu çok şaşırttı. Çünkü onunda bembeyaz tüyleri, incecik bir boynu vardı. Yani, o da bir kuğuydu.

Bir kuğu yavrusu olduğu için, ördek yavrularına benzemediğini anladı.

Yüzerek hemen öteki kuğuların yanına gitti ve onlarla yaşamaya başladı. Ömrü boyunca herkes tarafından beğenildi ve çok mutlu oldu.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
366
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
373
Üzüldüm
Zekice Zekice
255
Zekice
Süper! Süper!
785
Süper!
Oyhşş Oyhşş
255
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
198
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
177
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
173
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çirkin Ördek Yavrusu Masalı