En Akıllı Hayvanlar Masalı


Dünyanın yeni oluşmaya başladığı çok eski zamanlarda, her şey çok kar- makarışıkmış. Denizler yerinde duramayarak, taşıyor ve dünya daha da karmaşık hale geliyormuş. Kara parçaları durdukları yerleri beğenmeyip. kendilerini başka yerlere atıyormuş.

Tabi bu karışık durum, orman sakinlerini yani hayvanları, çok rahatsız ediyor­muş. İşte o zamanlarda, hayvanlara henüz akıl verilmemiş; bu yüzden, hayvanlar kendi başlarının çaresine bakamıyor, ormanın efendisine bu durumu sürekli şikayet ediyorlarmış.

Biz bu durumla nasıl başa çıkacağız? Niçin böyle şeyler oluyor? Bıktık artık! diye bağırıyorlarmış.

Ormanın efendisi:

Sevgili hayvanlar, ben nasıl ormanın efendisiysem. bu evrenin de bir efendisi var ve o. böyle olmasını istiyor. Ben bile ona karşı gelemem; çünkü o. her şeyin efendisidir, demiş.

Fakat hayvanların aklı olmadığı için onları ikna edemiyormuş. Sonunda, or­manın efendisi bu durumu evrenin efendisine anlatmaya karar vermiş.

Efendim sizden bir şey rica etmek istiyorum, demiş ve tüm olanları anlatmış. Evrenin efendisi onu dikkatle dinlemiş. Hayvanların durumunu anlamış ve şöyle söylemiş:

Peki ama. ne yapmamızı öneriyorsun? Çünkü biliyorsun ki dünya değişmek ve şekillenmek zorunda. Bunu durduramam. Demiş.

Ormanın efendisiyse:

Elbette! Bu durumun olması gerektiğini ben anlayabiliyorum. Fakat, hayvan­lar anlamıyor. Çünkü akılları yok. Bu olay karşısında en mantıklı davranan hayvan­lar; tavşan, tilki, çakal ve kaplumbağa oldu. Bu hayvanlar diğer arkadaşlarını da sakinleştiriyorlar’ demiş.

Bu olaydan sonra evrenin efendisi bir kutu hazırlatıp, ormanın efendisine vermiş. Bu kutunun içindekini tüm ormana savurmasını söylemiş ve sonra kutuyu tavşan .tilki, çakal ve kaplumbağa emanet etmesini istemiş.

Ormanın efendisi kutunun içinde bulunanların hepsini ormana savurmuş ve kutuyu evrenin efendisinin söylediği gibi, tavşana, tilkiye, çakala ve kaplumbağaya emanet edip beklemeye koyulmuş.

Böylece bütün hayvanlar akla kavuşmuş. Tabii bu işten en karlı çıkanlar tav­şan. kaplumbağa, çakal ve tilki olmuş. Onlar sabırlı ve sakin olmanın karşılığını al­mışlar. Günümüzde de en akıllı hayvanlar onlardır.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
44
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
47
Üzüldüm
Zekice Zekice
109
Zekice
Süper! Süper!
135
Süper!
Oyhşş Oyhşş
48
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
31
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
50
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
42
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Akıllı Hayvanlar Masalı