Gelin ve Kaynana Hikayesi Oku

"Sevilen insan sevgisini insanlara veren insandır."


Günün birinde güzel bir genç kız sevilmiş olduğu insanla evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile beraber yaşamaya adım atar. Oldukça mutludur, fakat kaynanası ile geçinememeye adım atar. Dönem farkı sebebiyle kişilikleri tamamen farklıdır. Bu yüzden ve daha birçok ufak sebeple her gün kavga edip tartışırlar. Kocası da anası ve karısı içinde kalmaktan sıkılmış, mutsuz olmuştur.

Genç kız, bu bu şekilde gitmez, bir şeyler yapmak gerek diye düşünür, eski bir tanıdıkları olan baharatçıya gider ve derdini ona anlatır. Yaşlı adam baharatlardan bir karışım hazırlar, kaynanasını zehirlediği belli olmasın diye der ki:

– Bu karışımı 3 ay süresince her gün kaynanan için yaptığın yemeklerin içine azca bir miktar koyacaksın. Kimsenin şüphelenmemesi için ona fazlaca iyi davranmalı, onun en sevilmiş olduğu, güzel yiyecekleri yapmalısın.

Luk içinde eve dönen genç kız yaşlı insanın dediklerini aynen uygular. Her gün kaynanasının sevilmiş olduğu en güzel yiyecekleri yapar. Kaynanasının yemeğine azca oranda zehri damlatır. Kimse şüphelenmesin diye de ona fazlaca iyi davranır. Bir süre sonrasında kaynanası da fazlaca değişmiş olur ve ona kendi kızı şeklinde davranır. Evde artık hepimiz mutludur. Genç kız suçluluk duymaya adım atar. Pişman bir vaziyette baharatçı dükkanının yolunu meblağ ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehrin tesirini yok edecek panzehir için yalvarır. Kaynanasının ölmesini artık istememektedir. Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran genç kıza bakar, gülmeye adım atar ve der ki:

– Merak etme sana verdiğim karışım çeşitli vitaminler içeriyordu. Olsa olsa kaynananı bir tek daha da güçlendirdin. Gerçek zehir ise senin ile kaynanan arasındaydı. Sen ona iyi davrandıkça o da değişti ve aranızdaki zehir yerini sevgiye bıraktı, böylece siz gelin kayna değil, gerçek bir ana kız oldunuz.

Eski bir Çin atasözü; “Sevilen insan sevgisini insanlara veren insandır.”

Kendi içimizdeki zehirlerin panzeheri birbirimize daha fazlaca sevgiyle yaklaşmaktır.

Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
46
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
35
Üzüldüm
Zekice Zekice
86
Zekice
Süper! Süper!
180
Süper!
Oyhşş Oyhşş
82
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
56
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
58
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
44
Şaşırdım

Yorum 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gelin ve Kaynana Hikayesi Oku