Tembel Kız Hikayesini Oku

Tembel Kız Masalını okuyorsunuz.


Evvel vakit içinde, kalbur saman içinde;pireler berber,develer tellal iken,ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir karı koca varmış.Bu karı kocanın bir kızı olmuş.Kız,el bebek gül bebek büyütülmüş, fakat asla iş öğrenememiş.Bunun için adına Tembel Kız denilmiş.Bu kız o denli tembelmiş ki yerinden kalkmaya üşeniyormuş. Anası babası ona bir gelberi yaptırmış.Kız da oturmuş olduğu yerden işini gelberiyle yapıyormuş.

Kızının evlilik çağı gelmiş. Anası babası kızı bir avcıyla evlendirmiş.Avcı ava gitmiş, bir ördek vurmuş.Eve gelmiş, ördeği temizlemiş, ateşe koymuş.Yine ava gitmek suretiyle hazırlanmış, karısına ateşe ördeği koydum, yanmasın bak demiş.Tembel Kız, olur demiş, demiş fakat yerinden bile kalkmamış. Aradan uzunca bir vakit geçmiş.Dilenci eve gelmiş.Tembel Kıza,hanımcığım Tanrı rızası için bir dilim ekmek demiş.Tembel Kız da yan tarafta mutfak, geç al yanıtını vermiş.

Dilenci mutfağa girmiş.Bakmış ocakta ördek kaynıyor, almış ördeği, torbasına koymuş,tencerenin içine de ayaklarındaki kirli çarıkları…Gelmiş,Tembel Kız’ın yanına.Bak hanımcığım demiş,ekmeği aldım Tanrı razı olsun.

Şimdi sana bir türkü söyleyeyim de ben gideyim.Türküyü şu şekilde söylemiş;Senin gaga benim poşet içinde,Benim çarık senin çorba içinde,Sen yat kaba yatak yorgan içinde,Ben yiyecem gagayı orman içinde. Dilenci türküyü bu şekilde söylemiş,çekip gitmiş.Aradan bir vakit geçmiş, kızın avcı kocası gelmiş. Karısına ördek pişti mi? Demiş.Karısı olan biteni anlatmış,bak bana bir de türkü söylemiş oldu,sana deyiverem demiş,türküyü söylemiş.

O vakit avcı kocası durumu anlamış, karısına kızıp azarlamış.Ondan sonrasında Tembel Kız, tembelliği bırakmış.Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
25
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
41
Üzüldüm
Zekice Zekice
42
Zekice
Süper! Süper!
29
Süper!
Oyhşş Oyhşş
20
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
17
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
24
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
12
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tembel Kız Hikayesini Oku