Tembel Tavşan Hikayesini Oku

Halka mal olmuş Tembel Tavşan Masalı.


Bir varmış bir yokmuş evvel süre için kalbur saman içinde tembel tavşanın yaşamış olduğu ormanda korkulu bir kuraklık başlamış. Yaz gelip geçmiş olduğu halde, tek bir damla bile yağmur yağmamış. Susuzluk hayvanların canına tak edince, bu duruma bir umar bulmak için toplanmışlar. İçlerinden birisinin teklifi üstüne, bur kuyu kazmaya karar verip çalışmaya başlamışlar. Tüm hayvanlar, hatta kuşlar bile gece gündüz çalışıyormuş. Sadece ; “Ben daha çok küçüğüm!” diyerek çalışmak istemiyormuş.

Tavşanın bu şekilde nazlanması öteki tüm hayvanları oldukça kızdırmış. Hayvanların emeği boşa çıkmamış. Kazdıkları kuyudan buz şeklinde bir su çıkınca, hepimiz oldukça sevinmiş. Kana kana içip yıkanmışlar. Kuyunun kazılmasına yardım etmeyen tavşana ise su vermemişler. Kral aslan, tavşanın kuyuya yaklaşmasını önlemek için,kuyunun başına her gün bir nöbetçi görevlendirmiş.

Tavşan yapmış olduğu hatayı anlamış anlamasına, sadece iş işten geçmiş olduğu için meydana getirecek bir şeyi de yokmuş. Bir gece kuyuda nöbet tutma sırası file gelmiş. Tavşan fili oldukça severmiş “kimse görmeden bana biraz su verir” düşüncesiyle yanına gidince, filin uyuduğunu görmüş. Oldukça uğraşmasına karşın, onu bir türlü uyandıramamış. En sonunda gidip kulağına bağırmış.

Fil o şekilde bir zıplamış ki, kuyunun etrafındaki taş ve toprak yığınına çarpmış, tüm taş ve toprakları kuyunun içine dökmüş. Böylece kuyu kapanık. Bu duruma oldukça üzülen fil ağlamaya başlamış. “Benim yüzümden oldu!” diyormuş. “Şimdi ne içeceğiz, hem sabah olunca diğer hayvanlara ne diyeceğim?” “Bu kadar üzülme!” demiş tavşan. “Elbette bir çaresini buluruz. Hem ikimiz beraberce çalışırsak, sabaha kadar kuyuyu temizleyip açarız.”

Fil: “Ama sen küçük ve zayıfsın!” demiş. Tavşan şu şekilde yanıt vermiş; “Sen beni şimdi gör! Bak ki nasıl çalışıyorum.” Hakikaten de tavşan bir çalışmış, bir çalışmış ki sormayın. Sabaha kadar fille beraber kuyuyu açmayı başarmışlar. Ertesi gün fil, tüm hayvanlara tavşanın çalışkanlığını anlatmaya başlamış. Hepimiz tavşanı alkışlayıp, kuyudan su içmeyi hak ettiğini söylemiş. Tavşan bir tek su içebildiğine değil, öteki hayvanlarla tekrardan dost olduğuna da oldukça sevinmiş. Kendisini ormanın bir üyesi şeklinde görmek onu mutlu ediyormuş.

Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
10
Sevimli
Hatalı Hatalı
7
Hatalı
Zekice Zekice
2
Zekice
Süper! Süper!
5
Süper!
Oyhşş Oyhşş
4
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
5
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
5
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
8
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tembel Tavşan Hikayesini Oku