Tuz Masalı Hikayesini Oku


Bir varmış, bir yokmuş. Evvel süre içinde, kalbur saman içinde… Pire berber iken,deve tellal iken,ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken.Tıngır elek, tıngır felek demişler,bu masalı şöyleki anlatmışlar.Bir varmış, bir yokmuş, evvel zamanda bir padişah ile bunun üç kızı varmış.

Bigün bu padişah kızlarını başına toplamış, beni ne kadar seversiniz? Demiş. En büyük kız dünyalar kadar, ortanca kızı kucak kadar,minik kızı da tuz kadar severim demiş.

Padişah minik kızın cevabına fazlaca sinirlenmiş, insan tuz kadar sevilir mi demiş, peşinden minik kızını cellada teslim etmiş. Cellat, kızı kesmek için dağa götürmüş.

Kız cellada yalvarmış, sen de babasın, bana kıyma demiş. Cellat, kızın yalvarmalarına dayanamamış, onun yerine bir hayvan kesmiş, kızın gömleğini kesilen hayvanın kanına bulayıp padişaha getirmiş.

Minik kız yollara düşmüş. Azca gitmiş, uz gitmiş, bir köye ulaşmış. Orada köyün zenginlerinden birine kul köle olmuş, büyümüş, fazlaca güzel bir kız olmuş. Güzelliği ilden ile, dilden dile yayılmış, kısmet bu ya bir başka padişahın oğluyla evlenmiş.

Aradan bir fazlaca süre geçmiş, başından geçenleri kocasına anlatmış, babamları yemeğe çağıralım demiş. Kocası da olur demiş. Ihtiyaç duyulan hazırlıklar yapılmış, padişah babası ziyafete çağrılmış.

Kızın padişah babası söylenen günde avanesiyle beraber ziyafete gelmiş. Padişah ve beraberindekiler sofraya oturduğunda yemekler sırayla gelmeye başlamış. Fakat kız, aşçısına tüm yemeklerin tuzsuz olmasını tembih etmiş. Padişah hangi yemeğe saldırdıysa eli geri gitmiş, yemeklerin hiçbirini yiyememiş.

O sırada minik kızı padişahın sofrasından ayağa fırlamış. Padişahım, duyduğuma bakılırsa sen minik kızını seni tuz kadar seviyormuş söylediği için öldürtmüşsün demiş. Padişahın söz söylemesine fırsat vermeden işte o minik kız benim demiş ve tüm yiyecekleri tuzsuz yaptırdım ki kıymetimi anlayasın sözlerini eklemiş.

Padişah yaptığından utanarak minik kızının boynuna sarılmış, tuzun ne kadar kıymetli bulunduğunu anlamış. Ondan sonrasında yeni bir dönem başlamış. Onlar ermiş muradına,biz çıkalım kerevetine.


Tepkinizi öğrenebilir miyiz?

Sevimli Sevimli
55
Sevimli
Üzüldüm Üzüldüm
74
Üzüldüm
Zekice Zekice
97
Zekice
Süper! Süper!
160
Süper!
Oyhşş Oyhşş
47
Oyhşş
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
53
Aman Tanrım!
Hıh Hıh
67
Hıh
Şaşırdım Şaşırdım
65
Şaşırdım

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuz Masalı Hikayesini Oku